Lagedi
Piirkond oli tihedasti asustatud juba muinasajal. Esmakordselt mainiti Taani kuninga valdusesse kuuluvat Lagedi küla Taani hindamisraamatus kui Lakethæ küla 1241. a (LCD: p.48v).
Vanemad kirjalikes allikates esinevad nimekujud on ka Lakede 1422, Lackedt 1586. Lagedi mõisa (sks. Laakt) mainitakse 1397. Küla jagunes juba XVI saj Ülejõeks, Keskkülaks ja Kadakaks, kuigi Lagedi nime kasutati sageli ka keskse osa, Keskküla tähistamiseks või nende kolme ühisnimena.
Mõisa ümber kujunes 1920. aastatel asundus, mis 1977. a asulareformiga jagati mitmeks osaks. Lagedi raudteejaama ümber kujunenud asulast ning Keskkülast moodustati Lagedi alevik. Ülejäänud asundus põhja pool nimetati Kopli külaks ning Lagedi mõis ise jäi piiride nihkumisega hoopis Jõelähtme valla Loo aleviku alale. Lagedi nimi pärineb sõnast lage : lageda; nime lõpu i-d võib ehk tõlgendada mitmusliku tüvena. Alevikuga liideti 1977 raudteejaamast lõunas olev Kopliküla (ei tule segi ajada praeguse Kopli külaga), mis näib olevat eeskätt XX saj kujunenud asula, ning ida pool asuv Keskküla, endise Lagedi küla ajalooline keskus. Kuhugi Lagedi mõisa lähedale jääb ka 1241 mainitud *Uusküla (Vsikylæ), mis esines veel XVI saj (1566 Uskülle).
Kool avati Lagedil 1785, ja see oli esimene talurahvakool Jüri kihelkonnas. 2012 õppeaasta alguseks avati kooli juurdeehituse osa, mis laiendab kooli 180 koolikohani. Sama aasta alguses läks Lagedi Põhikooli küll vaid üle 100 õpilase, kuid kaasaegne kooli juurdeehitus ning renoveeritud vana maja suurendavad tulevikus kindlasti koolipere. 2013. aasta alguses avas uksed ka uus Lagedi lasteaed. 2014. aasta lõpus alustas tööd valla esimene munitsiplaallastehoid.
Pirita jõe ääres asuvas Külma pargis avati 23. juunil 1994 ülemaailmsel soomepoiste kokkutulekul Eesti Vabadusvõitluse Muuseum. Muuseumi asutajaks on ettevõtlik mees Johannes Tõrs. Täna võib külastaja Konstantin Pätsi nooremale vennale Voldemar Pätsile esimese iseseisvuse ajal kuulunud kinnistul jälgida eestlaste võitlusteed erinevates armeedes Vabadussõjast kuni metsavendluseni välja. Maja ümbritseb dendropark 106 erineva puu- ja põõsaliigiga.
ALLIKAD: Rae valla koduleht
LISALUGEMIST: Lagedi Alevikuselts